10 najpogostejših napak pri pranju las in kako jih popraviti
Pranje las je ena najbolj samoumevnih stvari, ki jih počnemo celo življenje iz dneva v dan. Kljub temu pa marsikdo dela mnogo »prekrškov«, ki lahko na dolgi rok naše lase pustijo puste, lomljive in brez leska, naše lasišče pa občutljivo in nepredvidljivo.
Da boš tudi ti imela lase kot iz frizerskega salona, sem zate izbrskala 10 najpogostejših napak pri negi las, od katerih se raje čim prej poslovi…
1. Dnevno pranje
Strokovnjaki pravijo, da je lase potrebno umivati maksimalno 2-3 krat tedensko. Naše lasišče namreč po vsakem umivanju potrebuje nekaj časa, da vzpostavi svoje normalno ravnovesje in začne proizvajati maščobo, ki dejansko skrbi za naše lase.
Bolj pogosto kot si pereš lase, večja je verjetnost, da bodo lasje izsušeni, »štrenasti« in brez pravega leska.
V kolikor se redno rekreiraš, se je težje držati teh smernic – a vseeno poskusi pranje s šamponom omejiti in si po treningu lase raje splakni le z vodo, da odstraniš pot, a ohraniš lasem nujna olja.
Če potrebuješ med posameznimi pranji občutek svežine las, uporabi suh šampon, ki bo vpil odvečno maščobo in za en dan premaknil potrebo po umivanju las.
2. Žgoča prha
Priznam…ni ga boljšega občutka kot stati pod vročo prho, predvsem v hladnejših mesecih.
Žal pa to ne ustreza našim lasem in lasišču. Vroča prha namreč lahko poškoduje naše lase, saj odpre lasno povrhnjico, zaradi česar lasje izgubijo keratinske proteine in barvne molekule.
Zato pri umivanju las raje uporabljaj mlačno vodo, ki bo poskrbela, da bodo lasje dlje časa ohranili svojo barvo in lesk.
3. Neumnosti s krtačenjem
Zelo velika napaka, ki jo ženske rade počnemo je, da si po umivanju las in preden začnemo s sušenjem, lase skrtačimo. S tem sicer ne bi bilo nič hudo narobe, če bi to počele na pravi (predvsem nežen) način.
Zelo pomembno je, da si lase razčešeš že pred umivanjem las – ko so lasje suhi, so bolj močni, zato pride do manj lomljenja. Po umivanju las pa si lase najprej dodobra osuši z brisačo, nato pa s česanjem začni pri konicah in se postopoma pomikaj proti vrhu las.
Če imaš ravne lase in si jih med sušenjem ne oblikuješ dodatno, lahko s krtačenjem počakaš celo do konca sušenja.
4. Premočno masiranje lasišča
Šampon bo v vsakem primeru poskrbel, da se bo odvečna umazanija in maščoba, ki se namere na laseh, ustrezno raztopila in z vodo odstranila.Pogosto zmotno mislimo, da bomo z močnejšim drgnjenjem po lasišču, lažje odstranili umazanijo. Pa temu ni ravno tako. Če šampon močno vtiramo v lasišče, bomo s tem dosegli le, da bomo poškodovali našo povrhnjico, zaradi česar lahko pride do nepravilnega delovanja naših lojnic, srbenja lasišča in izpadanja las.
Bolj smiselno kot šampon je, da med pranjem v lase nežno vmasiramo serum za lasišče, ki s svojimi aktivnimi sestavinami, kot so skvalen in vitamin B6, pomaga pomiriti in vzdrževati naravno ravnovesje lasišča. Tako lahko nežen nanos seruma po pranju še dodatno poskrbi za optimalno nego brez nepotrebnega drgnjenja.
Namesto krožnih gibov pri masiranju raje uporabljaj vertikalne, da se izogneš vozlanju in poškodovanju las.
Zato bodi pri masiranju nežna in namesto krožnih gibov uporabljaj vertikalne, da se čim bolj izogneš vozlanju las.
5. Napačna izbira produktov in mesta za njihov nanos
Pomembno je, da uporabljaš pravilne produkte, ki ustrezajo tipu in potrebam tvojih las. Uporaba produktov na napačnih mestih pa lahko ima prav tako ravno nasprotni učinek, kot bi ga želeli.
Šampon je namenjen temu, da z njim odstranimo umazanijo, zato ga nanesemo od korenin po celotni dolžini las. Za ta namen je pomembno izbrati šampon, ki zagotavlja nežno čiščenje in hkrati ohranja naravno ravnovesje lasišča. Malincin premium šampon vsebuje pšenične proteine in aminokisline ter s kar 99 % sestavinami naravnega izvora, pomaga lasem ohraniti gladkost in sijaj. Hkrati pa ne vsebuje škodljivih SLES in SLS, kar omogoča nežno nego tudi za občutljivo lasišče.
Balzam je namenjen temu, da zadržuje vlago v laseh, zato ga je potrebno nanesti od sredine las do konic. Naravni balzam za lase, ki vsebuje dragocena naravna olja, kot so arganovo, kokosovo, jojobino in makadamijevo olje, ter karitejevo maslo, nudi globinsko nego, ne da bi lase obtežil.
Za popolno naravno nego las ju najdeš tudi v kompletu.
6. Nepravilno splakovanje
Si rada privoščiš hitro prho?
Tudi jaz…a to ne pomeni, da je potrebno hiteti tudi s splakovanjem las.
V prvem koraku splakovanja je priporočljivo lase močiti približno pol minute. To bo odstranilo odvečno umazanijo in pripravilo lase na čiščenje.
V drugem koraku - po nanosu šampona in/ali balzama – pa je ključno, da vse produkte temeljito spereš. Vsakršni ostanki proizvodov namreč lahko poskrbijo za draženje lasišča.
V tretjem koraku pa je dobro lase sprati še z mrzlo ali vsaj hladno vodo. To bo zatesnilo povrhnjico, hkrati pa lasem dalo poseben sijaj.
7. Redno likanje ali kodranje las
Vse lepo in prav – vsakdo si tu in tam želi kakšne spremembe. A če so le – te prepogoste, je to recept za katastrofo. Običajno je tako, da si vedno želimo takšne lase, kot jih ima nekdo drug. Tiste z ravnimi, bi raje imele nakodrane in tiste s kodri, se redno mučijo z ravnanjem.
Naši lasje ne marajo vročine, saj previsoka temperatura poškoduje povrhnjico las in povzroči, da lasje postanejo suhi, lomljivi in razcepljeni, obenem pa to niti ni dobra popotnica za ohranjanje barve naših las.
Ne glede na to ali si svoje lase kodraš ali ravnaš, to počni pri čim nižji temperaturi (ne višji od 170 °C) in si lase pred tem zaščiti s kakšnim balzamom za zaščito las pred vročino.
8. Preveč in prevelika količina produktov
Tone šampona las ne bodo bolje očistile. Prevelika količina lahko povzroči le nepotrebno kopičenje produkta in razdraženost povrhnjice – zato je pomembno, da uporabljaš primerno količino.
Za kratke in tanke lase je dovolj količina šampona v velikosti kovanca ter za 1 čajno žličko balzama.
Za dolge in debelejše lase pa uporabimo toliko šampona, kot je debelina čopa, če ga tesno objamemo s prsti, balzama pa uporabimo v velikosti oreha.
9. Pretirana navezanost na en (star) produkt
Še vedno uporabljaš produkt, ki si ga uporabljala v osnovni ali srednji šoli?
Velika verjetnost je, da ti isti produkt ne bo ustrezal celo življenje.
Naše lasišče in lasje se namreč skozi naše življenje spreminjajo in so odvisni od mnogih dejavnikov:
- barvanje las,
- nosečnost, menopavza oz. vsa druga hormonska neravnovesja,
- staranje.
Bodi pozorna in zamenjaj svoj šampon, če ugotoviš, da so se tvoji lasje spremenili. Tako bodo dlje ostali lepi, negovani in zdravi.
10. Brisačni turban
Vezanje in zavijanje tvojih las v brisačo povzroča tenzijo, ki lahko vodi do lomljenja in izgube las.
Priporočam ti, da svoje mokre lase raje popivnaš z mehko brisačo. Preden se lotiš sušenja s fenom, pa jih pusti vsaj 10 minut na zraku oz. če je možno se feniranja v celoti izogni.
Z upoštevanjem zgoraj naštetih nasvetov bodo tvoji lasje dlje časa zdravi, sijoči in nasploh lepši.
Avtor: Malinca
Komentarji (0)