VIDEO: 4 nasveti za krepitev imunskega sistema otrok
Ko sem postala mama, si nisem predstavljala, da so lahko bolezni tako pogost del družinskega vsakdana. Prehladi, smrkanje, kašelj, povišana telesna temperatura, vnetje ušes … vse te nevšečnosti so me hitro opomnile, kako pomembno je poskrbeti za močan imunski sistem otrok.
Ta je namreč eden od temeljev njihovega zdravja in dobrega počutja.
In ker se starši vsakodnevno soočamo z izzivom, kako otrokom omogočiti zdravje in jim zagotoviti vsa potrebna hranila, še posebej, če ne pojedo vsega, kar jim pripravimo oz. so neješči bi rada z vami delila štiri preizkušene nasvete za boljšo odpornost in močan imunski sistem, ki jih prakticiram tudi pri mojem 3-letnem Mateu in se res dobro obnesejo. V zadnjih dveh letih odkar je v vrtcu, smo bili tako doma samo 3x zaradi bolezni.
1. nasvet – spanje
Kakovosten spanec je bistvenega pomena za regeneracijo imunskega sistema, še posebej pri otrocih, katerih telo je v fazi intenzivne rasti. Reden popoldanski počitek, zlasti do tretjega leta, je koristen za njihov imunski sistem. Večina otrok ima rada rutino, zato je dobro vzpostaviti neko večerno rutino pred spanjem. Pomaga, če hodijo spat vedno ob približno isti uri in če vsaj 2 uri pred spanjem ne jedo ter ne gledajo ekranov. K boljšemu spanju pomaga topel tuš ali kopel pred odhodom v posteljo. Nič ni narobe, če pred spanjem spijejo kozarček pravega kakava, ki vsebuje magnezij in pripomore k boljšemu spanju, pomiritvi. Pomembno za dober spanec je tudi to, da je v sobi res tema in da ni pretoplo, raje kakšno stopinjo manj. Vsi ti nasveti pa so seveda aplikativni tudi na nas odrasle. Poglobljeno znanje na to temo spanja otrok pa sem jaz dobila na pikarije.si.
2. nasvet – gibanje in svež zrak
Redno gibanje in čas, preživet na svežem zraku, krepita otrokov imunski odziv. Spodbujajte otroke, da se sami ali skupaj z vami igrajo, kolesarijo, sprehajajo zunaj, ne glede na letni čas – tudi ko temperature padejo, ima svež zrak številne koristi. Jaz sem začela dolge sprehode, tudi pozimi, prakticirat že v času porodniške. Pa tudi sedaj nadaljujemo s tem, četudi je zunaj mrzlo ali deževno. No pa tudi, če se nam kdaj ne da, nas k temu spodbudi naša kužika Zara. Zavedati se moramo, da se v osnovi otroci zelo veliko gibajo, problem je samo, če imajo preveč dostopa do ekranov - le-ti gibanje zelo zaustavljajo.
3. nasvet - uravnotežena prehrana
Prehrana, bogata s svežim sadjem, zelenjavo, beljakovinami in zdravimi maščobami, je ključna za krepitev imunskega sistema.
Pogosto pa naletimo na oviro, ker otrok določnega živila ne mara. Zato bi s tabo rada delila nekaj trikov oz. nasvetov kako si pomagati pri tem:
Z otroki se pogosto premalo pogovarjamo o prehrani, najlažje to izpeljemo na način, da jih vključimo v pripravo hrane. Jaz našega Matea velikokrat povabim, da mi pomaga, sicer je za vsake petič, ampak takrat mu razlagam o živilih, mu pustim, da sam meša, reže, pripravlja. Hrano, ki jo pripravijo sami običajno z veliko večjim veseljem potem tudi pojedo.
Otrokom lahko živila približamo z različnimi zabavnimi igrami ali triki. Preimenujmo hrano: Brokoli je "dinozavrovo drevo" in korenje je "zajčje rakete"; Izmislimo si lahko zgodbice o hrani: Povejmo npr. pravljico o super hrani, ki daje moč superjunakom. Lahko pa naredimo like, obraze ali živali iz različnih vrst živil. Na ta način obrok postane zabavna izkušnja in otroci bodo npr. določeno zelenjavo ali sadje lažje sprejeli.
Pri nas tako mož Filip kot sinček Mateo nista ravno ljubitelja zelenjave. Jaz zato živila, ki jih otrok ne mara, preprosto skrijem v priljubljeno jed. Na primer v bolonjsko omako dam 500 g mesa in dvakrat več zelenjave, ki jo prej zmiksam (paradižnik, papriko, korenček). Enako naredim pri pripravi lazanje. Pogosto imamo na meniju tudi zelenjavo juhico – skuham različno zelenjavo, po navadi dodam še kakšen krompir zraven za kalorije in potem vse fino zmiksam. Če pa mu zraven ponudim še jušne kroglice, pa ni problem pojesti praktično cel krožnik ''zelenjave''.
Sedaj pa bi rada opozorila še na eno stvar. Pogosto so omenja, da otroci pojedo premalo sadje in zelenjave, ne opozarja pa se na premalo beljakovin. Otroci imajo v osnovi zelo zaradi ogljikove hidrate, maščobe, velikokrat pa jim primanjkuje v prehrani beljakovin. Tudi vrtčevski jedilniki so po navadi bolj skopi z beljakovinami, ki so gradniki našega telesa in ključni za močan imunski sistem. Pomembno je, da v obroke, ki jih sami pripravljate vključite beljakovine – največ jih najdete v mesu (predvsem belo meso), mlečnih izdelkih (grški jogurt in skyr sta odlična vira beljakovin), jajcih, stročnicah, izdelkih iz soje in polnozrnatih žit. Jaz to rešujem tako, da zjutraj Mateo za zajtrk pred vrtcem je jajčka ali skutine beljakovinske palačinke ali grški jogurt v katerega mu dodam sadje, granole, chia semena. Čez dan tako ne jemo doma, tako da potem zopet pri večerji pazim, da imamo dodan kakšen dober vir beljakovin.
Pa veliko lahko naredimo tudi tako, da ko gremo trgovino, kupujemo čim manj predelana, enostavna živila. Na malinca.si in na sploh na spletu najdete res ogromno hitrih, zdravih in enostavnih receptov, ker vem, da vsaj med tednom pogosto ni veliko časa za pripravo obrokov. Ena izmed rešitev pa je tudi priprava obrokov vnaprej.
Torej dajmo prednost živilom brez dodanega sladkorja in z manj nezdravih maščob za spodbujanje razvoja zdravih prehranjevalnih navad. Namesto da cvremo v olju, lahko spečemo večino jedi v pečici ali cvrtniku na vroč zrak. Namesto predelanih olj lahko uporabljamo hladno stiskano oljčno ali kokosovo olje. Namesto trsnega sladkorja lahko sladkamo jedi z datlji, medom, kokosovim sladkorjem, zrelo banano. Namesto bele pšenične moke lahko uporabljamo polnozrnato ali pšenico nadomestimo s piro, ovsom, ajdo, ki so pogosto manj predelane in vsebujejo več beljakovin.
Pa da ne bo pomote, tudi mi posežemo po predelanih ali vnaprej pripravljenih živilih. Naš Mateo npr. obožuje hrenovke in mu jih tu pa tam z veseljem skuham. Na tem mestu bi rada poudarila, da ko kupujete predelana živila, da berete deklaracije in sestavine. Jaz tako kupim hrenovke, ki vsebujejo 90 % piščančjega mesa in ne hrenovke, ki vsebujejo 50 % mesa in zraven še kup nekih umetnih dodatkov.
Če bi radi izvedeli še več o prehrani otrok, pa smo v Malinci pripravili tudi E-izobraževanje: Prehrana za otroke, ki traja približno uro in je primerno tako za starše kot tudi otroke. Zraven pa prejmete nekaj uravnoteženih receptov za jedi, ki jih lahko malo večji otroci pripravijo tudi sami.
4. nasvet – vitamini in minerali kot podpora
Zagotoviti otrokom zadosten vnos vitaminov in mineralov s hrano je pogosto težko – zaradi neješčnosti in ker so njihove potrebe v primerjavi z odraslimi kar dvakrat večje zaradi visoke porabe energije možganov, rasti in aktivnosti.
Sama Mateu že od rojstva dodajam v prehrano vitamin D, ko pa sem mu želela ob začetku vrtca v prehrano dodajati tudi ostale vitamine in omega zdrave maščobe, sem ugotovila, da je na trgu precej slaba izbira kakovostnih otroških dodatkov. In to je bil tudi eden izmed razlogov, da smo v Malinci šli v razvoj Kids linije za otroke.
Mi tako sedaj redno jemljemo dve prehranski dopolnili (Malincine Multivitamine in omega) in po potrebi še probiotike.
V Malinci smo razvili Multivitamine v obliki prahu brez okusa in v obliki bonbonov z okusom jagode in pomaranče. Obojni vsebujejo pomembne vitamine, tudi najbolj pomemben vitamin D in mineral cink, ki prispevajo k delovanju imunskega sistema. Pri razvoju je bil poudarek je na raznolikosti vitaminov (veliko multivitaminov ne vsebuje oz. Vsebuje premalo določenih vitaminov – npr. D ali C, ki sta res ključna), kvaliteti sestavin in prilagoditvi vrednosti našim potrebam (npr. ameriški dodatki imajo npr. čisto drugače vrednosti kot so potrebne pri nas). Z dodajanjem multivitaminov raznoliki prehrani lahko zato enostavno povečaš vnos ključnih vitaminov, tudi če otrok ne mara določenih živil, podpreš zdrav imunski sistem otrok z esencialnimi vitamini, poskrbiš za nemoten razvoj in rast otroka z optimalno kombinacijo hranil.
Sedaj pa bi rada opozorila še na eno težavo, ki je precej pogosta pri otrocih. Antibiotiki. Ko jemljemo antibiotike, je, kot da bi v telo vrgli jedrsko bombo. Ubije vse, dobro, slabo, grdo ... Po raziskavah naj bi trajalo do dve leti, da se ponovno vzpostaviti normalno stanje v črevesju, zato tudi zdravniki priporočajo probiotike ob jemanju antibiotikov. To pa zato, ker iz črevesja oz. našega mikrobioma izvira kar 80 % našega imunskega sistema. Res je pomembno, da jemljejo otroci probiotike vsaj pol leta do eno leto po končanju jemanja antibiotikov, da čim prej vzpostavijo nazaj mikrobiom in s tem močan imunski sistem.
Mi smo imeli ravno par mesec nazaj vnetje ušes, kar pomeni jemanje antibiotikov. Tako da sedaj redno jemljemo Malincine probiotike, ki jih najdete pod imenom Imunobiotiki. Le-ti se uporabljajo za zdravje črevesja, ob jemanju antibiotikov in podporo imunskemu sistemu. So s 6 sevi probiotičnih kultur, dodatkom prebiotika inulin, kar pa je najboljše, da so brez okusa in primerni za otroke od 1.leta starosti dalje.
Izdelke iz Malinca Kids linije najdete na malinca.si, določene tudi v Tuš drogerijah, hipermarketih Mercator, trgovinah Tosama in Leposana.
Vesela bom vaših razmišljanj, vprašanj in dodatnih idej za krepitev imunskega sistema otrok pod komentarji tega videa. Želim vam veliko zdravja!
Malinca Nastja
Komentarji (0)