Sestavine pod drobnogledom: astaksantin
Ob besedi astaksantin pomislimo na vse kaj drugega kot na naraven pigment, ki je v resnici eden najmočnejših antioksidantov na planetu. Je namreč kar šest tisočkrat močnejši kot vitamin C, največkrat pa ga pridobivamo iz mikroalg. Še posebej se je izkazal kot močan zaščitnik kože v boju proti UV-sevanju in proti staranju …
Kaj sploh so antioksidanti?
Res je, vsi govorijo o njih … toda, ali v resnici vemo, kaj so antioksidanti …
Antioksidanti so snovi, ki na telo delujejo kot odstranjevalci nevarnih snovi, ki lahko poškodujejo naše celice. Te nevarne snovi poznamo pod poimenovanjem prosti radikali in so posledica onesnaženja, sevanja, kemičnih snovi pa tudi nepravilne in procesirane prehrane, cigaret, alkohola, sladkorjev itd.
Izpostavljeni smo jim prav vsi in poleg bolezni povzročajo tudi hitrejše staranje kože, saj poškodujejo celice, njihove membrane in celo našo DNK. Vse do trenutka, ko udarimo nazaj …
Tak udarec nazaj so antioksidanti, ki nevtralizirajo škodljive snovi in celicam še dodatno pomagajo, da so zdrave in da dobro opravljajo svoje naloge.
Antioksidante lahko zaužijemo – bolj, kot je hrana pisana in sveža, več jih bo, saj mednje štejemo tako vitamine, kot so C, E in A kot tudi pigmente, kot so karotenoidi, ki jih prepoznamo po lepih rumenih, oranžnih in rdečkastih odtenkih.
Med karotenoide pa sodijo tudi pigmenti, ki jim pravimo ksantofili in eden od njih je astaksantin …
Antioksidant astaksantin – kralj karotenoidov …
Astaksantin je pigment rdeče-oranžne barve, ki je vse bolj znan kot močan antioksidant, zato ga danes dobimo tako v obliki prehranskih dopolnil kot tudi v kozmetiki, ki pa je zaradi visoke cene sestavine redka.
Zaradi njegovih različnih funkcij v biologiji kože je vse več dokazov, da ima astaksantin različne koristi za zdravje in pomembno uporabnost na področju dermatologije. Čeprav se o tem še vedno razpravlja, so bili predlagani številni možni mehanizmi, prek katerih lahko astaksantin ugodno vpliva na homeostazo kože, vključno s fotoprotektivnimi, antioksidativnimi in protivnetnimi učinki. (1)
Njegova kemijska struktura je sestavljena iz 13 konjugiranih dvojnih vezi, ki so sposobne nevtralizirati proste radikale, kar daje astaksantinu močno antioksidativno delovanje (2).
Najpogosteje ga pridobivamo iz mikroalg Haematococcus Pluvialis, ker je precej drago, pri formuliranju izdelkov pa je treba biti pozoren na ostale sestavine.
Ta pigment algam omogoča, da njihova DNK ostane nepoškodovana. To pomen, da lahko tudi več let ohranijo zdravo DNK in preživijo sušna obdobja, ko pa končno pade dež, pa začno ponovno rasti.
Zaradi slabe topnosti v vodi, kemične nestabilnosti in nizke peroralne biološke uporabnosti je uporaba astaksantina za razvoj novih izdelkov na kozmetičnem in farmacevtskem področju velik izziv.(3) Ta antioksidant je namreč topen v maščobi, kar pomeni, da naj bodo formulacije in serumi, ki ga vsebujejo, na oljni oz. maščobni osnovi. Le tako bo ta mogočni antioksidant razvil svojo polno moč.
Naravna zaščita proti UV-sevanju
V študiji iz leta 2012 so ugotovili, da je formula astaksantina na več načinov preprečila poškodbe kože, ki bi jih povzročilo UV-sevanje.
Kožo so najprej obdelali z astaksantinom in ugotovili, da je to preprečilo zadebelitev kože, ki se pojavi kot odziv na UV-žarke, zmanjšala pa sta se tudi razgradnja kolagena in tvorba melanina. (4)(9)
Ko je koža izpostavljena UV-sevanju, lahko izmerimo količino UV-sevanja, ki povzroči minimalni eritem oz. razdraženost kože zaradi sevanja. V študiji, narejeni leta 2018 so po devettedenskem dodajanju 4 mg astaksantina dnevno ugotovili, da se je raven sevanja, ki sproži eritem povečala za več kot štirikrat, kar nakazuje na to, da astaksantin ščiti kožo pred poškodbami zaradi UV-sevanja. (5)
Ugotovili so tudi, da je razgradnja kolagena v koži po izpostavljenosti UV-sevanju dosti manjša, če pred izpostavljenostjo nanjo nanesemo pripravek z astaksantinom.(6)
Proti gubam, hiperpigmentacijam in suhi koži …
V študiji iz leta 2012 so preučevali kozmetične prednosti astaksantina in ugotovili, da je kombinacija peroralnega dopolnila (6 mg/dan) in lokalnega nanosa za 8 tednov pri 30 prostovoljcih pokazala izboljšanje kožnih gub, velikosti starostnih peg (lica), elastičnosti, teksture kože (lica) in vlažnosti kože (lica).(7)
Študija je torej pokazala, da lahko astaksantin pomaga pri glajenju gub, zmanjševanju starostnih peg in ohranjanju vlažnosti kože. Pozitivni rezultati so bili ugotovljeni tako pri moških kot pri ženskah.
Leta 2017 pa so izvedli študijo, ki je pokazala, da je molekula astaksantina učinkovita celo pri pospeševanju celjenja ran.(8) To lahko pomeni veliko prednosti pri celjenju ran po aknah ali drugih poškodbah kože.
Močnejši kot drugi antioksidanti …
Da je astaksantin resnično kralj med antioksidanti, potrjujeta tudi študiji iz leta 2007 in leta 2013, kjer pridemo do sklepa, da je astaksantin učinkovitejši od drugih antioksidantov. (10)(11)
Če učinke strnemo, lahko rečemo, da deluje tako:
- je anti-ageing sestavina,
- ščiti proti UV-poškodbam,
- izboljšuje elastičnost kože,
- izboljšuje vlažnost kože,
- izboljšuje teksturo kože,
- pomaga pri celjenju ran,
- zmanjša razgradnjo kolagena,
- zmanjša tvorbo melanina.
Gre za antioksidant, ki je dokazano močnejši kot drugi najbolj pogosto uporabljeni antioksidanti. Je kar 6000-krat močnejši kot vitamin C, 770-krat močnejši kot koencim Q10 in 100-krat močnejši kot vitamin E. (10)(11)
Njegov potencial je resnično neverjeten, zaradi maščobotopnosti pa se odlično obnese v serumih z oljno osnovo. Lahko mu rečemo tudi sestavina prihodnosti v povezavi z anti-age nego kože, saj bo zagotovo požel še veliko uspehov in slave.
VIRI:
- Davinelli, Sergio, et. al. "Astaxanthin in Skin Health, Repair, and Disease: A Comprehensive Review" Nutrients. 2018 Apr; 10(4): 522. Dostopno na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946307/ (19. 7. 2022)
- Montenegro Lima, Sarah Giovanna, et. al. "Astaxanthin Delivery Systems for Skin Application: A Review" Mar. Drugs 2021, 19(9), 511. Dostopno na https://www.mdpi.com/1660-3397/19/9/511/html (19. 7. 2022)
- Higuera-Ciapara, I.; Felix-Valenzuela, L.; Goycoolea, F.M. "Astaxanthin: A review of its chemistry and applications. " Crit. Rev. Food Sci. Nutr. 2006, 46, 185–196.
- Hama, Susumu, et al. "Protective effects of topical application of a poorly soluble antioxidant astaxanthin liposomal formulation on ultraviolet‐induced skin damage." Journal of pharmaceutical sciences 101.8 (2012): 2909–2916. Dostopno na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22628205/ (19. 7. 2022)
- Naoki Ito, et al. "The Protective Role of Astaxanthin for UV-Induced Skin Deterioration in Healthy People-A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial." Nutrients 2018 Jun 25;10(7):817. doi: 10.3390
- Suganuma, K.; Nakajima, H.; Ohtsuki, M.; Imokawa, G. Astaxanthin attenuates the UVA-induced up-regulation of matrix-metalloproteinase-1 and skin fibroblast elastase in human dermal fibroblasts. J. Dermatol. Sci. 2010, 58, 136–142
- Tominaga, Kumi, et al. "Cosmetic benefits of astaxanthin on humans subjects." Acta Biochimica Polonica 59.1 (2012), dostopno na http://www.actabp.pl/pdf/1_2012/43.pdf (19. 7. 2022)
- Meephansan, Jitlada, et al. "Effect of astaxanthin on cutaneous wound healing." Clinical, cosmetic and investigational dermatology 10 (2017): 259.
- Suganuma, Kaoru, et al. "Astaxanthin attenuates the UVA-induced up-regulation of matrix-metalloproteinase-1 and skin fibroblast elastase in human dermal fibroblasts." Journal of dermatological science 58.2 (2010): 136–142.
- Capelli, Bob, et. al. "Role of Astaxanthin in Sports Nutrition." Nutrition and Enhanced Sports Performance Muscle Building, Endurance, and Strength 2013, 465-471 Dostopno na: https://www.researchgate.net/publication/287627109_Role_of_Astaxanthin_in_Sports_Nutrition (20. 7. 2022)
- Nishida, Yasuhiro, et. al. "Quenching Activities of Common Hydrophilic and Lipophilic Antioxidants against Singlet Oxygen Using Chemiluminescence Detection System." Carotenoid Science, Vol. 11, 2007, 16–20 Dostopno na https://www.cyanotech.com/pdfs/bioastin/batl40.pdf (20. 7. 2022)
Komentarji (0)