Ceramidi in vse, česar o njih morda še ne veš …
Ceramidi in vse, česar o njih morda še ne veš …
Poškodovana kožna bariera je nekaj, o čemer je mogoče zadnje čase veliko slišati. Tako veliko, da dobimo občutek, da imamo s poškodbami bariere težave čisto vsi … Pa je to res? Žal je resnica taka, da v večji ali manjši meri poškodbe kožne bariere res doletijo praktično vsakogar.
Zgornja rožena plast kože je pregrada, ki ji latinsko pravimo stratum corneum, in je nekakšna meja med nami in zunanjim svetom. Kljub tankosti nas mora varovati pred vplivi okolja, pri čemer se seveda tudi poškoduje. To pa ima lahko za posledice večjo suhost, hitrejše staranje kože, pojav nepravilnosti in še mnogo ostalih nevšečnosti, ki si jih – predvsem predstavnice nežnejšega spola – vsekakor ne želimo. Zato je prvi korak do lepe, zdrave in sijoče kože ta, da našo kožno bariero ohranimo karseda nepoškodovano. In ena od snovi, ki nam lahko pri tem pomaga, so ceramidi.
Kaj so ceramidi?
Celice povrhnjice so obdane z mešanico holesterola, maščobnih kislin in izredno pomembnih lipidov, ki jim pravimo ceramidi. Da bi pregrada delovala, mora vsebovati vse te komponente. Če je v koži premalo ceramidov, je kožna bariera poškodovana. Simptomi se kažejo kot suhost, luščenje, lahko tudi rdečica, ekcemi in celo akne.
Ceramidi kot del kožne pregrade pomagajo ščititi telo pred vplivi okolja, onesnaženostjo, suhim zrakom ...
Ime ceramidi izhaja iz latinske besede cera, ki pomeni vosek. Gre namreč za voskaste maščobne molekule oz. lipide, ki pomagajo koži, da zadržuje vlago in posledično deluje pravilno. Ceramidi torej koži pomagajo, da ostane navlažena, gladka in mehka. Torej taka, kot si jo vsi želimo …
Najlažje si ceramide predstavljamo kot fuge med ploščicami. Ploščice so celice naše povrhnjice, fuge pa ceramidi oz. medcelični lipidi, ki te ploščice obdajajo in jih držijo skupaj. Tako preprečujejo, da bi se med njimi ustvarile razpoke, v katere bi zašla umazanija. Hkrati fuge tudi preprečujejo, da bi ploščice začele puščati vodo. Po domače… če je fuga poškodovana oz. je sploh ni, začno ploščice puščati vodo, mednje se zatakne umazanija in ploščice odpadejo.
Če to prevedemo v jezik kože, to pomeni, da celice postanejo poškodovane, mednje lahko udrejo bakterije in celice hitreje odmrejo. Koža je zato lahko luskasta, groba, poškodovana in vneta, saj pri taki koži hitro pride do infekcij, ki posledično povzročajo tudi akne, ekceme ipd.
Študije, kot je tista, ki so jo izvedli na oddelku za dermatologijo bolnišnice Roskilde v Kopenhagnu na Danskem, potrjujejo, da je v koži, ki je soočena s pojavom ekcemov, atopičnega dermatitisa in tudi luskavice manj ceramidov kot v zdravi koži.
Ceramidi so v koži naravno prisotni, ampak ...
Podobno kot precej bolj znana kolagen in hialuron so tudi ceramidi v koži naravno prisotni, a z leti upadajo. To pomeni, da postaja kožna pregrada občutljivejša, posledično pa zmanjšanje ceramidov pomeni tudi zmanjševanje kolagena, saj je nastajanje ceramidov in kolagena tesno povezano. Če torej nadomeščamo samo kolagen, ceramidov pa ne, s tem za zdravje in mladostnost kože naredimo veliko premalo.
Upadanje ceramidov se začne že kmalu po dvajsetem letu. Ne zgodi pa se le zaradi naravnega procesa staranja. Povzročijo ga tudi dejavniki iz okolja, kot so suh in hladen zrak, UV-sevanje in nepravilna nega z agresivnimi sredstvi, ki spremenijo vrednost pH kože ali pa povzročijo poškodbe povrhnjice. K taki negi štejemo tudi prepogoste mehanske pilinge, pilinge s kislinami in nepravilno uporabo aktivnih snovi, ki kožo ob pravilni in zmerni uporabi lahko pomlajujejo, če pa jih ne uporabimo pravilno, pa lahko tudi zelo poškodujejo.
Izguba ceramidov vodi v staranje kože …
Ker ceramidi v koži z leti upadajo, postane koža tanjša, celice, ki proizvajajo kolagen, niso več zaščitene, zato je tudi kolagena v koži manj … Posledice se kažejo v stanjšanju kože in pojavu prvih drobnih linij, ki se z leti poglobijo v prave gube.
Koža s premalo ceramidi postane tudi bolj suha, saj pride do večje izgube vlage, kar poznamo pod izrazom povečana transepidermalna izguba vode. Zdrava koža izgubi okoli 200 ml vode na dan. Če pa ji primanjkuje ceramidov, pa še veliko več, kar dodatno prispeva k pojavu gub in drugih nevšečnosti.
Dobra novica je, da lahko izgubljene ceramide koži povrnemo…
Ceramide lahko dodamo na dva načina. Prvi je s pomočjo krem, ki vsebujejo ceramide, drugi pa je s pomočjo prehranskega dodatka, ki prav tako vsebuje ceramide.
Dodajanje ceramidov pomaga ponovno povečati število teh lipidov v koži in tako izboljšati naravno lipidno kožno pregrado. Koža spet najde svoje ravnovesje, ker lahko spet zadržuje vlago, je hidrirana in deluje bolj polno, napeto in mladostno. Celice postanejo bolj zdrave, saj komunikacija med njimi poteka normalno in zato pravilno opravljajo svojo nalogo.
Prav tako pa lahko na njih vplivamo s prehrano – za lepo kožo je zelo pomembno, da uživamo omega 3 maščobne kisline, ki podpirajo ohranjanje ceramidov, saj so del lipidne mešanice, v kateri so ceramidi. Pomembne so tudi beljakovine in nerafinirana olja, kot sta kokosovo in olivno olje ter zdrave maščobe, ki jih dobimo iz rib in avokada.
Če izgubljene ceramide v koži nadomestimo, s tem kožo ponovno okrepimo in poskrbimo za navlažen, napet, gladek in zdrav videz kože.
Največkrat na trgu najdemo rastlinske ceramide. Te pridobijo iz sladkega krompirja, rjavega riža ali pa polnozrnatih žit, kot je pšenica. Nekaj ceramidov lahko na ta način zaužijemo tudi s hrano, precej učinkoviti pa so izdelki, ki vsebujejo izvlečke s ceramidi iz pšenice.
Ceramosides™ – patentirani izvleček pšeničnih semen
Iz pšeničnih semen pridobivajo tudi visokokakovosten patentirani izvleček pšeničnih semen Ceramosides™, ki je ena najpomembnejših sestavin Malincinega izdelka Kolagen UP.
Klinične študije kažejo, da ta izvleček s ceramidi preprečuje razgradnjo kolagena, saj zavira delovanje encimov, ki so odgovorni za razpad kolagenskih vezi. To pomeni, da se kožna bariera lažje obnovi, koža se okrepi, izboljša se njena struktura. Dolgoročno to pomeni bolj mladosten in napet videz kože, navlaženost, zaradi manjše izgube vlage, manj kožnih nevšečnosti in manj težav z različnimi oblikami dermatitisa, luskavice, aken …
Visok potencial uživanja ceramidov potrjujejo tudi znanstveniki
Če ceramide uživamo, se s tem ne izboljša le struktura kože obraza, ampak koža celega telesa. Hidracija oz. navlaženost kože celega telesa se izboljša, saj so celice preskrbljene s tekočino in povezane med sabo. Na ta način se koža počasneje stara, saj so celice zaščitene in proizvajajo več kolagena, ki poskrbi za napet in mladosten videz.
Kolagen UP za navlaženo in mladostno kožo
Tudi japonski znanstveniki so preučevali uporabo ceramidov za izboljšanje kože. Primerjali so tako topikalno uporabo, torej nanašanje ceramidov na kožo kot tudi uživanje ceramidov in ugotovili, da se je izguba vode iz kože pri tistih, ki so ceramide uživali, zmanjšala še bolj kot pri tistih, ki so ceramide le nanašali. Pri uživanju se je zmanjšala za približno 33 % in pri nanašanju za 23 %, kar na dolgi rok pomeni precejšnje razlike.
Podatki preučevanja izvlečka Ceramosides™, ki ga vsebuje Malincin Kolagen UP kažejo, da gre za eno od prehranskih dopolnil, ki svoje učinke pokaže zares hitro. Le dva tedna sta dovolj za opazen učinek na koži. Koža se okrepi, saj postane njena bariera trdna in služi svojemu namenu.
Uživanje ceramidov koristi vsem, ki si želijo lepo in zdravo kožo, tistim, ki imajo težave z ekcemi in dermatitisom, zaradi lažjega nastajanja kolagena pa tudi tistim, ki želijo lepe in zdrave lase ter nohte.
Želiš več informacij povezanih s kozmetiko?
Komentarji (0)