Ena žlička kakava v prahu na dan, odžene žalost stran
Nekoč so bila kakavova zrna tako zelo cenjena, da so jih Maji, Inki, in Azteki v Srednji in Južni Ameriki uporabljali kot denarno valuto poleg zlata. Poznali so jih kot »črno zlato«. Za Inke je bil kakavovec sveta rastlina, njegova zrna pa so bila hrana za bogove.
Kakav v prahu je narejen v postopku hladnega stiskanja, brez pregrevanja, obsevanja in kakšnih dodatkov ter nežnega mletja kakavovih zrn. Pridelovalci pozorno nadgledajo njegovo pridelavo od polja do končnega izdelka. Prav specifični postopek obdelave je zaslužen za to, da kakav v prahu ostane bogat s hranili in polnega okusa ter nas napolni z energijo in vzbudi občutek sreče.
Surov kakav v prahu je najboljši, če je narejen iz kakavovih zrn vrste criollo, ki predstavlja manj kot 1 % svetovne proizvodnje kakava, zaradi česar ima svojo vrednost na tržišču čokolade. Ima bogato in kompleksno aromo, polno prijetnih okusov, ki so obstojnejši od ostalih vrst. Gojenje te sorte kakavovcev zaradi njihove občutljive narave in nizke rodovitnosti zahteva mnogo več izkušenj in skrbno gospodarjenje.
Surov kakav v prahu ima veliko hranilno vrednost, bogato sestavo in ugodno deluje na počutje
Bistvo je očem pogosto nevidno in nevidno bistvo surovega kakava v prahu se skriva v njegovih sestavinah. Zrno kakavovca vsebuje več kot 300 različnih snovi in zato slovi kot kompleksno živilo. Najosnovnejše hranilo je njegova maščoba, ki predstavlja vsaj polovico (50%) celega kakavovega zrna. Ogljikove hidrate zastopajo vlaknine in škrob, enostavnih sladkorjev pa v kakavu skorajda ni.
Surov kakav v prahu vsebuje množico antioksidantov (dvakrat več kot rdeče vino, trikrat več kot zeleni čaj in veliko več kot česen ali gozdni sadeži), od katerih so nabolj pomembni vitamin E, vitamin C in več vrst flavonoidov, ki so zaslužni za preprečitev prezgodnjega staranja celic. Ima tudi visoko vsebnost mineralov. Tako kakavova zrna kot kakav v prahu so bogati z magnezijem, kalcijem, železom, cinkom, bakrom, kalijem in manganom. Visoka vsebnost in raznovrstnost mineralov v kakavu pripomore k odpravljanju slabokrvnosti in krepi kosti.
Vsebuje tudi triptofan, zelo pomemben vzročnik za nastanek »hormona sreče« oziroma serotonina. Serotonin deluje kot neke vrste antidepresiv in blaži simptome PMS pri ženskah. V kakavu naletimo tudi na kemične spojine, ki jih ponavadi telo izvaja ob trenutkih zaljubljenosti, zato velikokrat kakav povezujemo z ljubeznijo. Vzpodbuja celo nastanek endorfinov, ki se v telesu obnašajo kot blažilci bolečine, povečano se izločajo med zahtevno telesno aktivnostjo, porodom, spolnim odnosom, tudi med masažo in akupunkturo. Pomagajo nam občutiti euforijo in oblažijo stres.
Kakav vsebuje še anandamid, ki pomirja, zmanjšuje anksioznost in bolečino, vzbuja apetit in daje občutek ugodja. Bogat čokoladni okus dobite, če zmešate čajno žličko kakava v prahu v vaš smoothie, kosmiče ali mlečni napitek, odličen pa je tudi za pripravo tort in drugih slaščic.
Še nekaj pozitivnih učinkov kakava v prahu
Prispevek pripravila: Malinca Nastja
Komentarji (0)