Zmagovalci 40 % CENEJE

Sekcija: gumb
0dni
0ur
0minut
0sekund

 

Prijavi se
Kaj pridobiš?
  • Darilo E-izobraževanje: "Osnove zdrave prehrane"
  • Hiter in enostaven pregled naročil
  • Vsi tvoji recepti na enem mestu
  • Dostop do vseh brezplačnih e-knjig
  • Možnost nakupa brezplačne dostave za eno leto
  • Najboljši popusti in druge ugodnosti
  • Brezplačno testiranje novih izdelkov
  • Brezplačno svetovanje
Kako ravnati ob piku ose ali čebele

Kako ravnati ob piku ose ali čebele

Pik ose ali čebele zna biti sila neprijetna zadeva, sploh, če se zgodi ob popolnoma neprimernem trenutku, ki je pred dnevi doletel tudi mene. 
Med sprehodom z mojo Zaro me je nič hudega sluteč na nart pičila osa. 

Sprva dogodku nisem posvečala posebne pozornosti, potem pa je oteklina čedalje bolj naraščala in tudi sama bolečina nikakor ni prenehala.
Za nasvet, kako ravnati v primeru pika ose ali čebele, sem vprašala moje sledilce in priznam, da so me določeni predlogi kar malce presenetili. 
Verjamem, da znajo nasveti priti prav tudi tebi.

Ne upam si sicer trditi, da nasveti pomagajo vsem, zato je prav, da se vsakdo na lastno pest odloči, kako bo ukrepal ob podobnih nezgodah. Vsekakor pa je bolje preventivno prej poznati ukrepe, kot pa čakati, da se bolečina stopnjuje in morda privede celo do alergijske reakcije.

- Aspirin

Tableto aspirina zmočiš in na mestu pika držiš eno minuto, kar bo omililo bolečino in nevtraliziralo oteklino.

-    Hrenovi listi

Hrenove liste čez noč s povojem priveži na prizadeto mesto. Hren namreč preprečuje širjenje virusov in bakterij ter tako zmanjša bolečo reakcijo po piku.

-    Hladen obkladek + kalcij

Na mesto pika položi mrzel obkladek in zaužij kalcij, ki uspešno deluje v boju proti alergijskim reakcijam. 

-    Gel z antihistaminikom

V primeru pika čebele čim hitreje poišči in odstrani želo. Mesto pika speri pod tekočo vodo, umij z milom in osuši. Prizadeti del začni čimprej hladiti, saj tako zmanjšaš vneto reakcijo ter upočasniš prodiranje strupa v krvni obtok. Na boleči del položi obkladke s hladno vodo ali ledom (nikar neposredno na kožo). Za ublažitev srbenja nanesi gel z antihistaminikom (tj. snov, ki zmanjša alergijski odziv) ali kakšen drug gel za oskrbo kože po pikih. Kadar pa je reakcija na pik močneje izražena, vzemi sistemski antihistaminik v obliki tablet ali sirupa, ki je na voljo brez recepta v lekarni.

-    Domača mazila, ki ustavijo srbenje

Na tržišču je torej ogromno gelov in krem, ki zmanjšajo srbenje po pikih žuželk. Lahko pa si pomagaš tudi z domačo lekarno in na mesto pika naneseš gel iz listov aloe vere ali natreska, med, sodo bikarbono ali kis.

-    Česen in čebula

Stara modrost pravi, da tako prepolovljen česen kot tudi čebula, pomagata pri okrevanju po piku ose ali čebele, saj naj bi zmanjšala srbečico in oteklino.

-    Vroč obkladek

Mnogo predlogov se je nanašalo na zdravljenje z vročimi obkladki. Mednje sodijo tudi vroči kamni, segrete žlice in vroča voda. Pri omenjenem blaženju bolečin je potrebna previdnost, sploh, če je nesreča doletela katerega izmed otrok.

-    Drgnjenje s soljo

Mesto pika nekaj minut drgneš s soljo in nato ohladiš z mrzlim obkladkom. 

-    Eterično olje čajevca / sivke

Čimprej na prizadeto mesto naneseš kapljico eteričnega olja čajevca ali sivke, saj naj bi delovala protivnetno in blagodejno vplivala na okrevanje po piku.

-    Domača, hladno stisnjena arnika

Arnika je ena izmed najbolj priljubljenih in uporabljenih rastlin, zato je upravičeno dobila naziv »kraljica vseh poškodb«. S pomočjo arnike bo celjenje »rane« po piku žuželke hitrejše in lažje.

-    Zobna pasta, zemlja

Priznam, da za omenjena načina še nisem slišala. Oba naj bi namreč ustvarila občutek hlajenja kože in tako zmanjšala srbečico in širjenje otekline.

-    Propolis

Propolis naj bi deloval podobno kot alkohol in pomagal pri razkuževanju rane po piku.

Sama sem z zdravljenjem malce predolgo odlašala. Oteklina in rdečica sta se širili do večera, ko sem si nart namazala z oljem čajevca. Že zjutraj je bilo mnogo bolje, saj sem občutila samo še rahlo srbečico, bolečin pa na srečo ni bilo več. V prihodnje bom vsekakor ukrepala takoj, saj ne želim, da se podobna situacija ponovi.

Ob piku žuželk je potrebno spremljati tudi stranske dejavnike, saj so slabost, vrtoglavica ali glavobol lahko znaki za alergijsko reakcijo, ki se ne konča vedno najbolje. Zato je v takšnih primerih potrebna nujna hitra zdravniška pomoč in takojšnje ukrepanje.
 

Top hiti