Ko nam življenje postreže grenko kavo ...
Se še spomnimo tiste otroške pesmice Ringa ringa raja, muca pa nagaja, kuža pa priteče, vse na tla pomeče! Včasih je ta “kuža” kakšen nepričakovani izziv, ki nas grobo vrže na tla. Če se nam je prej zdelo življenje kot najbolj okusen in sladek malinov čaj, se nam kar naenkrat zazdi, da v najbolj sivi skodelici pijemo najbolj grenko črno kavo!
Kaj narediti, ko nas življenje vrže na tla? Lahko obstanemo in čakamo, da se temni oblaki sami razpršijo, lahko pa gremo v akcijo in se ponovno postavimo na noge.
Kako?
1. Najprej se moramo odločiti, da nismo žrtev situacije, nato se moramo spomniti, da vsi izzivi pridejo, nekaj časa ostanejo z nami in na koncu minejo. Poleg tega se vsi (ampak res čisto vsi) soočamo s takimi ali drugačnimi problemčki in nepričakovanimi preizkušnjami.
2. Skrb zase. Ko smo potrti, ko se nas polasti stres, navadno pozabimo nase. Pozabimo poskrbeti za zdrave obroke, za dovoljšnjo hidracijo, za pravo razmerje med aktivnostjo in počitkom. Napaka!
Če želimo videti luč na koncu tunela, je skrb zase temeljnega pomena. Zato se moramo podpreti s kakovostnimi hranili. Tak je npr. oves. Bogat je s tiaminom in vitaminom B1, ki krepi imunski sistem in nam s tem pomaga v boju proti stresu. Odlični so ovseni kosmiči Malinca iz ekološke pridelave.
Pomemben je tudi vitamin C, ki prav tako krepi imunski sistem in močan imunski sistem se lažje sooča s stresnimi situacijami, ali pa magnezij – mineral, ki prispeva k zmanjšanju utrujenosti in izčrpanosti ter sprošča mišično napetost, ta pa se zelo rada pojavi, ko smo v stresnem krču.
Temu je treba dodati skrb za hidracijo, prijetno fizično aktivnost (najraje v naravi, da se nadihamo svežega zraka) in počitek.
3. Obdajmo se z lepoto. Nadenimo si lepo obleko, naličimo se, privoščimo si skodelico dobrega čaja v svoji najljubši skodelici. Ob vsakem požirku si lahko zamislimo, kako vnašamo kapljice sreče v svoje življenje. Poleg tega pomaga, če se znebimo odvečne krame, saj ko uredimo svoje zunanje okolje, uredimo tudi svoj notranji svet.
4. Prakticirajmo hvaležnost. Hvaležnost je protistrup za samopomilovanje in čisto vsi imamo v svojem življenju vsaj kakšno “malenkost”, za katero smo lahko hvaležni (topel dom, polna shramba, dobri prijatelji itd.). Hvaležnost nam tudi pomaga spoznati, da nam v življenju ne gre tako zelo slabo, kot smo si mislili.
5. Delajmo dobro. Ko se angažiramo za druge, delamo dobro tudi sebi. Ponudimo prijatelju, da bomo na sprehod odpeljali njegovega psa, da bomo čuvali njegove otroke, da bosta lahko šla z ženo na romantično večerjo, pridružimo se kakšni dobrodelni organizaciji in pričarajmo nasmeh bolnim otrokom, brezdomcem, zapuščenim živalim ...
Zapomnimo si: noben izziv ni tako velik, da se ne bi lahko soočili z njim in tudi najbolj črno kavo lahko posladkamo in iz nje naredimo čudovit napitek, ki nam bo dal moč za nove podvige.
Avtorica: Katjuša Gorela, Čajanka s Katjušo
Komentarji (0)