Ko perimenopavza in menopavza nista več tabu
V življenju vsake ženske pride čas, ko se nekaj v telesu začne spreminjati. Menopavza in obdobje prehoda pred njo – perimenopavza – sta naravna procesa, a pogosto prinašata izzive, ki vplivajo tako na telo kot na čustveno počutje. Čeprav se z menopavzo sreča vsaka ženska, o tem obdobju še vedno vlada veliko nejasnosti, mitov in napačnih predstav. Toda, kako jo prepoznati, kako si pomagati in kako ohraniti vitalnost tudi v zrelejših letih …
Perimenopavza in menopavza sta dve pomembni obdobji v življenju žensk, ki ne vplivata le na reproduktivno sposobnost, ampak tudi na splošno zdravje in dobro počutje. Kljub temu pa je raziskav in ozaveščenosti o teh fazah bistveno manj kot na primer o nosečnosti ali pa o drugih težavah žensk, zato je pomembno, da o teh temah govorimo.
Kaj je menopavza in kdaj nastopi?
Definicija menopavze določa, da gre za obdobje enega leta po zadnji menstruaciji. Torej nastopi menopavza na tisti dan, ko mine eno leto od zadnje menstruacije. Vendar pa to ni univerzalno pravilo, saj mnoge ženske ne morejo slediti menstrualnemu ciklu zaradi različnih medicinskih stanj, kot so histerektomija, uporaba nekaterih dolgo delujočih kontracepcijskih sredstev ali pa zaradi sindroma policističnih jajčnikov. Ključni trenutek menopavze pomeni konec delovanja jajčnikov, s tem pa tudi padec ravni spolnih hormonov, zlasti estrogena in progesterona. Povprečna starost ženske, ki doživi menopavzo, je med 51 in 52 let, a se lahko pojavi tudi prej ali kasneje. Normalno je zato tudi, če menopavza nastopi kadar koli v starostnem obdobju med 45. in 55. letom.
Dednost in vpliv na menopavzo
Genetika igra pomembno vlogo pri določanju starosti menopavze. Vprašanje o tem, kdaj je mati doživela menopavzo, lahko pomaga pri napovedovanju tega, kdaj bo prišlo do nje tudi pri hčerki. Prav tako na čas nastopa vplivajo dejavniki, kot so kajenje, življenjski slog, kirurški posegi (npr. histerektomija) in kronična vnetna stanja, ki so posledica avtoimunskih in drugih bolezni.
Perimenopavza: predhodno obdobje hormonskega kaosa
Perimenopavza je poimenovanje za obdobje prehoda v menopavzo, ki lahko traja od sedem do deset let pred uradnim nastopom menopavze. To je obdobje, ko se začnejo jajčniki na hormone odzivati manj učinkovito, kar lahko povzroči nereden menstrualni ciklus, močnejša nihanja ravni estrogena in progesterona ter različne simptome, kot so:
- Nihanje razpoloženja – povečan pojav tesnobe, depresije, razdražljivosti in pomanjkanje koncentracije.
- Motnje spanja – težave s spanjem in pogosta prebujanja sredi noči.
- Utrujenost in pomanjkanje energije – pogost občutek utrujenosti in izčrpanosti.
- Nepravilni menstrualni cikli – menstruacije lahko postanejo neredne, lahko pa postanejo tudi obilnejše ali blažje izražene oz. se lahko obe stanji nepredvidljivo pojavljata.
- Fizične spremembe – povečanje visceralne maščobe (maščobe okoli organov, kar se opazi na predelu trebuha), spremembe v strukturi las in kože.
Čeprav ti simptomi niso nevarni, pa močno vplivajo na kakovost življenja in povzročajo zmedo. Velikokrat se dogaja, da zdravniki ne prepoznajo perimenopavze, ki se lahko pojavi že po 35. letu, in simptome pripišejo stresu ali depresiji.
Marsikatera ženska bi si zato želela preprost krvni test, ki bi potrdil perimenopavzo, a tega žal ni. Hormoni v tem obdobju namreč preveč nihajo, zato enkratna meritev ne more dati natančnih rezultatov. Najbolj zanesljiv način za prepoznavanje prehoda je zato spremljanje lastnega telesa in simptomov, delno pa lahko prehod ocenimo tudi na podlagi genetike in tega, kdaj so v menopavzo vstopile mame in naše druge bližnje sorodnice.
Vpliv menopavze na splošno zdravje
Estrogen in progesteron sta ključna ženska spolna hormona, ki ne uravnavata le menstrualnega cikla in plodnosti, temveč vplivata tudi na zdravje kosti, kože, možganov, srca in presnove. V perimenopavzi začne estrogen nihati – včasih je previsok, drugič prenizek, kar povzroča vročinske oblive, nihanja razpoloženja in neredne menstruacije.
Hkrati se progesteron, ki deluje pomirjujoče na živčni sistem in uravnava ovulacijo, postopoma zmanjšuje, kar lahko vodi v nespečnost in tesnobo. V menopavzi, ko menstruacija dokončno izostane, raven obeh hormonov močno upade, kar vpliva na presnovo, zmanjšuje gostoto kosti, elastičnost kože in povečuje tveganje za suhost nožnice ter upad libida.
Zaradi pomanjkanja estrogena ženske po menopavzi postanejo bolj dovzetne za srčno-žilne bolezni, osteoporozo in inzulinsko rezistenco, ki lahko vodi v metabolni sindrom in diabetes tipa 2. Raziskave kažejo, da daljša izpostavljenost estrogenu – bodisi zaradi poznejšega nastopa menopavze bodisi s hormonskim nadomestnim zdravljenjem – lahko pozitivno vpliva na zdravje srca in zmanjša tveganje za kognitivne motnje, vključno z demenco. Zato je ohranjanje hormonskega ravnovesja ključnega pomena za dolgoročno zdravje in dobro počutje žensk v tem življenjskem obdobju.
Hormonsko nadomestno zdravljenje (HNZ) in polemike o njem …
Ena v preteklih letih bolj kontroverznih tem v zvezi z menopavzo je bila uporaba hormonskega nadomestnega zdravljenja (HNZ). Leta 2002 je raziskava Women's Health Initiative (WHI) interpretirala podatke na način, zaradi katerega so zdravniki in javnost HNZ povezali s povečanim tveganjem za raka dojk. Kasnejše analize so pokazale, da je bila ta interpretacija napačna in da ima HNZ, če se začne uporabljati pravočasno (pred 60. letom), možne koristi pri zmanjšanju tveganja za srčne bolezni, osteoporozo in nevrodegenerativne bolezni. V Sloveniji so poleg tega zdravila drugačna kot v Ameriki, saj je estrogen običajno pridobljen iz soje ali sladkega krompirja, med tem, ko naj bi bil ameriški pridobljen iz urina brejih kobil. Za zdravljenje s HNZ mora biti poleg tega ženska primerna kandidatka, ki v menopavzi ni več kot 10 let.
Obstajajo pa tudi naravni pristopi, ki so učinkoviti in primerni za prav vse ženske …
- Protivnetna prehrana in vnos beljakovin ter vlaknin – Pomembno je povečati vnos beljakovin, ker so pomembne za ohranjanje mišične mase in preprečevanje izgube kostne mase. Pomembno je tudi vnašanje vlaknin in zdravih maščob, saj oboje skrbi za hormonsko ravnovesje, omega 3 maščobe pa delujejo tudi protivnetno. Prehrana, bogata s sadjem, zelenjavo, oreščki in kakovostnimi beljakovinami, pomaga tudi pri uravnavanju telesne teže.
- Redna telesna aktivnost – Vadba za moč je ključna za ohranjanje mišične mase, ki se po menopavzi naravno zmanjšuje. Poleg tega pomaga pri preprečevanju osteoporoze in izboljšuje presnovo.
- Obvladovanje stresa – Stres pospešuje upad hormonov, zato je ključnega pomena, da se naučimo tehnik sproščanja, kot so joga, meditacija ali dihalne vaje.
- Dober spanec – Hormonske spremembe pogosto povzročajo nespečnost, zato je pomembno vzdrževati redno spalno rutino in poskrbeti za dobro spalno higieno.
Prehranska dopolnila, ki podpirajo telo v perimenopavzi in menopavzi
Menopavza prinaša številne spremembe v telesu – nihanje razpoloženja, utrujenost, težave s spanjem in zmanjšano kostno gostoto. Z ustreznimi prehranskimi dopolnili lahko podpremo telo in olajšamo prehod v to novo življenjsko obdobje.
- Omega-3 maščobne kisline pomagajo pri vnetjih, ohranjajo zdravo srce, vid in možgane ter zmanjšujejo suhost kože in sluznic.
- Vitamin D in kalcij sta ključna za močne kosti in preprečevanje osteoporoze ter zlomov.
- Magnezij podpira sprostitev mišic, skrbi za kosti in zobe, pomaga pri nespečnosti in zmanjšuje utrujenost.
- B-kompleks izboljšuje presnovo energije in razpoloženje ter skrbi za možgane, živčni sistem in kri.
- Kurkumin deluje protivnetno in podpira kognitivne funkcije.
- Probiotiki podpirajo črevesje, kar vpliva na hormonsko ravnovesje.
- Kolagen prispeva k bolj čvrsti in navlaženi koži, saj je v menopavzi koža bolj nagnjena k suhosti in hitrejšemu staranju kože. Poleg tega je kolagen z dodatki, kot so hialuron, glukozamin in hondoritin tudi odlična podpora sklepom.
Adaptogeni – naravna podpora telesu
Menopavza je obdobje, ko se raven estrogena in progesterona postopoma zmanjšuje, kar vpliva na številne telesne funkcije – od razpoloženja in energije do presnove in spolnega življenja. Adaptogeni, kot sta maca in ašvaganda, pa delujejo na hormonski ravni in lahko pomagajo telesu, da se bolje prilagodi tem spremembam.
Maca – podpora hormonom in libidu
Maca (Lepidium meyenii) deluje kot hormonski regulator, čeprav ne vsebuje fitoestrogenov. Namesto tega vpliva na hipotalamus in hipofizo, dve ključni žlezi, ki nadzorujeta izločanje hormonov v telesu. S tem spodbuja:
- Ravnovesje estrogena in progesterona, kar lahko zmanjša vročinske oblive, nočno potenje in nihanja razpoloženja.
- Višjo raven energije z izboljšanjem delovanja nadledvične žleze, ki v menopavzi prevzame del vloge jajčnikov pri izločanju hormonov.
- Povečan libido s spodbujanjem proizvodnje dopamina in izboljšanjem prekrvavitve v medeničnem predelu, kar lahko pomaga zmanjšati suhost in nelagodje.
Maca torej deluje kot naravni adaptogen, ki ne nadomešča hormonov, ampak spodbuja telo, da vzpostavi lastno ravnovesje.
Ašvaganda – stresni ščit in podpora kortizolu
Ašvaganda (Withania somnifera) je močan adaptogen, ki deluje na hipotalamo-hipofizno-nadledvično os, glavni regulator stresnega odziva. Med menopavzo je pogosto povišan kortizol, hormon stresa, ki lahko dodatno poruši hormonsko ravnovesje. Ašvaganda zato:
- Znižuje kortizol, kar pomaga zmanjšati anksioznost, nihanja razpoloženja in izboljšati spanec.
- Podpira delovanje presnove in zmanjšuje utrujenost.
- Zmanjšuje vnetja, kar lahko ublaži bolečine v sklepih in izboljša splošno počutje.
Ašvaganda pomaga telesu, da se lažje prilagodi hormonskim spremembam, zmanjša stres in izboljša kakovost spanja – kar je ključno za ženske v menopavzi.
Medtem ko maca deluje kot regulator ženskih hormonov, ki lahko poveča energijo in libido, ašvaganda znižuje stresni odziv, kar vpliva na boljše počutje, spanje in čustveno stabilnost. Kombinacija obeh lahko močno prispeva k lažjemu prehodu skozi menopavzo.
Psihološki in družbeni vidiki menopavze
Menopavza pa ne prinaša le telesnih sprememb, temveč močno vpliva tudi na duševno zdravje in družbeno življenje. Nihanja razpoloženja, tesnoba in depresija so pogosti spremljevalci hormonskih sprememb, a jih je mogoče omiliti z ustrezno podporo in prilagoditvami. Na delovnem mestu lahko fleksibilni urniki in razumevanje delodajalcev pomagajo ženskam, da lažje obvladujejo simptome. Spolno življenje se lahko spremeni zaradi suhosti nožnice in upada libida, a obstajajo rešitve, kot so lubrikanti in hormonske terapije.
Družbena percepcija menopavze se razlikuje – v nekaterih kulturah jo dojemajo kot začetek obdobja modrosti, medtem ko jo zahodna družba pogosto povezuje s koncem mladosti, kar ni nujno res. S pravim pristopom lahko menopavza postane čas osebne rasti, stabilnosti in samozavesti. Poleg tega smo ljudje prav posebna bitja, saj ženska dobršen del življenja preživi v menopavzi. V živalskem svetu pogosto ni tako, ljudje pa zrele ženske evolucijsko potrebujemo, zato menopavza nikakor ni konec.
Drage ženske – držimo skupaj, podpirajmo se in se izobražujmo …
Perimenopavza in menopavza sta naravni fazi v življenju vsake ženske, vendar ju pogosto spremlja pomanjkanje informacij in prava podpora. Ključnega pomena je, da so ženske ozaveščene o spremembah, ki jih prinašata ti obdobji.
Zelo pomembno je tudi, da o tem govorimo in da se zavedamo, da menopavza ni težava starejših žensk, saj je to, kako jo bomo prestale, odvisno od tega, kaj vase vlagamo v mladosti. Že ženska pri 35 je lahko v perimenopavzi in nujno je, da skrbi za pravilno prehrano in pa za fizično aktivnost, ki vključuje treninge za moč, saj bo to močno zmanjšalo možnost poškodb v kasnejših letih, ko je to, koliko mišične mase smo pridobile v mlajših letih, še kako pomembno …
Treba je vedeti tudi, da menopavza ni konec ženskosti – je naravni proces, ki ga lahko obvladamo z znanjem in pravilnimi pristopi.
Sodobne raziskave kažejo, da je z zdravim življenjskim slogom in pravočasno skrbjo za telo mogoče ohraniti vitalnost, energijo in dobro počutje tudi v kasnejših letih. Ključno je, da se o tem obdobju pogovarjamo, si izmenjujemo izkušnje in skupaj rušimo tabuje, ki so menopavzo predolgo obdajali.
Komentarji (0)