Kolagenski dodatki rastlinskih izvlečkov ali živalskega izvora?
Kolagen je pogosto omenjan zaradi svojih izjemnih učinkov na kožo, ki jo naredi bolj čvrsto, mladostno in zdravo. Vendar pa ni vedno jasno, kakšne so razlike med številnimi prehranskimi dopolnili, ki so na voljo na trgu. Zlasti se pojavlja vprašanje, ali obstajajo veganske različice kolagena in kakšne so razlike med veganskimi in neveganskimi oblikami.
Kaj je kolagen in zakaj ga naše telo potrebuje?
Kolagen je osnovni gradnik našega telesa, sestavljen iz treh kompleksnih vlaknatih beljakovinskih verig, zvitih skupaj kot spirala. Ime "kolagen" izhaja iz grške besede "kòlla" (lepilo) in francoske pripone "-gene" (proizvajalec), kar pomeni proizvajalec lepila. Ta pomembna spojina predstavlja približno 30 % vseh beljakovin v našem telesu in je ključna sestavina kože, kosti, mišic, kit in črevesne pregrade. Kolagen deluje kot lepilo, ki drži te dele telesa skupaj in omogoča pravilno delovanje organizma.
Pogosto zmotno mislimo, da je kolagen pomemben le za lepšo kožo in mladosten videz brez gubic. Čeprav kolagen res pomaga ohranjati kožo napeto in gladko, ima tudi številne druge pomembne funkcije. Tako lahko zmanjšuje bolečine v sklepih, obnavlja sluznico prebavnega sistema in preprečuje nastanek t. i. prepustnega črevesa. Prepustno črevo se pojavi, ko na črevesni sluznici nastanejo luknjice, skozi katere v krvni obtok vstopajo toksini, mikrobi in delci neprebavljene hrane, kar lahko povzroči zdravstvene težave. Poleg tega kolagen krepi kosti in pomaga pri regeneraciji mišic.
Predstavljajmo si kolagen kot gradbeni material za telo. Tako kot zidovi in temelji hiše potrebujejo kakovosten cement, da ostanejo stabilni in trdni, tudi naše telo potrebuje kolagen za ohranjanje svoje strukture in funkcionalnosti. S staranjem se naravna proizvodnja kolagena zmanjšuje, zato je pomembno, da pomagamo telesu ohranjati zaloge te vitalne beljakovine ...
Kako telo proizvaja kolagen?
Proizvodnja kolagena je naraven proces, ki ga telo opravlja samo, vendar za to potrebuje določena hranila in aminokisline, ki tvorijo kolagen.
Iz prehrane telo vzame snovi, ki jih nato spremeni v lepljivo snov, ki se kasneje preoblikuje v kolagen. Najprej telo iz beljakovin in vitamina C izdela majhne molekule, ki se imenujejo prokolagen. Molekule prokolagena se nato začnejo povezovati v nekakšne kepe. Kepe kolagena se povežejo v fibrile, ki so pod mikroskopom videti kot tanke nitke. Nitke fibrilov se nato povežejo v mrežo oziroma spojino, ki jo imenujemo kolagen.
Za telo pa je nujno, da ima za izdelavo kolagena na voljo vsaj aminokisline, hranila v obliki mineralov in pa vitamin C. Večina ljudi v želji po tem, da bi njihovo telo izdelalo več kolagena, zaužije več beljakovin in tudi beljakovine v obliki kolagenskih dopolni, vendar pa pozabljajo na vitamin C.
Kako pomemben je vitamin C, zgovorno kažejo primeri mornarjev, ki so po morjih pluli med 15. in 19. stoletjem. Na ladjah niso uživali svežega sadja in zelenjave, zato je v njihovih telesih raven kolagena drastično padla, brez vitamina C pa ga njihova telesa niso bila sposobna proizvajati. Zaradi tega so jim začeli izpadati zobje, krvaveli so iz dlesni, na koži so se pojavili izpuščaji, začeli so jim izpadati lasje, mišice pa so uplahnile.
Danes to pomanjkanje vitamina C in s tem propadanje telesa imenujemo skorbut, kar kaže na to, da telo brez vitamina C ni sposobno proizvajati kolagena.
Dejavniki, ki motijo nastanek kolagena v telesu
Nezdrav življenjski slog, kamor sodijo pitje alkohola, premalo spanja in pomanjkanje športne aktivnosti, je velik motilec proizvodnje kolagena. Zdrava in polnovredna prehrana je samo en košček v mozaiku proizvodnje kolagena v telesu. Negativno na kolagen vplivajo tudi drugi dejavniki iz okolja, kot so sevanje UVA, celo sevanje iz različnih ekranov ter cigaretni dim, smog in okoljska onesnaženost.
Dodajanje kolagena v prehrano je zato zelo koristno, saj lahko pomaga nadomestiti izgubljeni kolagen in podpira naravne procese v telesu. Poleg tega kolagenski dodatki vsebujejo aminokisline, kot sta glicin in prolin, ki imata pomembno vlogo pri celjenju ran in vnetnih procesih. Redno dodajanje kolagena lahko pripomore k splošnemu boljšemu počutju, saj podpira funkcije, ki so ključne za vitalnost in mladosten videz.
S kombinacijo kolagenskih dodatkov, zdrave prehrane, zadostne hidracije, redne telesne aktivnosti in zaščite pred škodljivimi okoljskimi dejavniki lahko pomagamo telesu ohranjati visoko raven kolagena, kar prispeva k boljšemu zdravju in kakovosti življenja.
Razlike med kolagenskimi prehranskimi dopolnili
Na trgu sta v grobem dva glavna tipa kolagenskih prehranskih dopolnil. Prvi in najbolj pogost kolagenski produkt je živalskega izvora in med najbolj učinkovitimi je hidroliziran kolagen.
To pomeni, da so beljakovine, ki jih telo uporabi kot gradnike svojega kolagena, razbite na manjše peptide in aminokisline, da jih telo lahko ob zaužitju absorbira in iz njih ponovno sestavi kolagen.
Za vegane in tiste, ki ne želijo zaužiti prehranskih dopolnil iz živalskega izvora, pa je bolj primerno prehransko dopolnilo rastlinskega izvora z rastlinskimi aminokislinami in izvlečki, ki spodbujajo človeško telo, da kolagen pospešeno proizvaja samo.
Poleg živalskega kolagena lahko tako uživamo tudi rastlinske izvlečke, največkrat v obliki kapsul, za podporo telesu, ki tako lažje tvori kolagen.
Rastlinsko oz. vegansko prehransko dopolnilo za spodbujanje tvorbe lastnega kolagena
Rastlinski izvlečki so odlična izbira za vegane in vse, ki se izogibajo živalskim produktom. Ta prehranska dopolnila vsebujejo rastlinske aminokisline, ki so gradniki kolagena, ter druge pomembne sestavine, kot so antioksidanti, vitamin C naravnega izvora, silicij za lase in nohte ter ceramidi.
Antioksidanti pomagajo zaščititi celice, ki proizvajajo kolagen, pred škodljivimi učinki oksidativnega stresa, vitamin C pa je ključni element pri sintezi kolagena, saj sodeluje pri pretvorbi aminokislin v kolagenska vlakna.
Ceramidi so posebna kategorija, ki je zelo dobrodošla, saj delujejo kot naravni lipidi, ki ohranjajo kožno bariero zdravo in prožno ter delujejo kot cement med celicami, s čimer pomagajo zadrževati vlago in ščitijo fibroblaste, ki proizvajajo kolagen v telesu, hkrati pa so odlični tudi za vse, ki se srečujejo z dermatitisom in ekcemi.
Kakovostno vegansko prehransko dopolnilo telesu zagotavlja vse potrebne gradnike in podporne snovi za spodbujanje tvorbe lastnega kolagena. S temi sestavinami lahko dosežemo bolj napeto in hidrirano kožo, močne nohte ter sijoče lase, kar prispeva k splošnemu zdravju in mladostnemu videzu.
Kolagen živalskega izvora za dodajanje kakovostnega vira hidroliziranih peptidov
Kolagen, ki ga lahko najdemo na trgovskih policah, je v večini živalskega izvora. To pomeni, da je pridobljen iz beljakovin živali. Večina kolagena je stranski produkt živilske industrije, zato je dobro, da izbiramo čiste kolagene, in če je le mogoče, hidroliziran kolagen.
Hidrolizirani kolagen je posebna oblika kolagena, ki je že razdeljena na manjše peptide in aminokisline, kar omogoča boljšo absorpcijo in učinkovitost v telesu.
Odličen in učinkovit je hidroliziran kolagen tipa 1 iz govejih ali ribjih beljakovin. Ta odlično učinkuje tako na našo kožo kot tudi na kosti, mišice in sklepe, s čimer zadosti potrebam telesa in skrbi za splošno vitalnost ter videz z mladostnejšim sijajem in manj gubicami.
Če hidroliziranemu kolagenu dodamo še podporne sestavine, kot so hialuronska kislina, glukozamin in hondroitin, pa dobimo odlično prehransko dopolnilo z multikompleksno sestavo, ki je več kot le kolagen.
Multikompleksna oblika hidroliziranega kolagena je odlična za vse, ki želijo poskrbeti za dodaten vir kakovostih peptidov in aminokislin živalskega izvora v kombinaciji z najboljšimi sestavinami za vitalno telo.
Katera izbira je prava zame?
Točnega odgovora na to vprašanje verjetno ne more dati nihče, saj mora biti odločitev osebna. Vendarle pa obstaja nekaj smernic, ki lahko pomagajo pri odločitvi ...
Kolagen živalskega izvora, kot je hidroliziran kolagen, zagotavlja visoko učinkovitost pri absorpciji in izkoristku, kar je pomembno za ljudi, ki želijo doseči hitre rezultate na koži, sklepih in mišicah. Največkrat je v obliki napitka, zato je odličen za tiste, ki imajo radi prehranska dopolnila v obliki napitka, ki ga zmešaš v vodo, smuti ali pa prah celo dodaš v zajtrk.
Po drugi strani pa rastlinski izvlečki spodbujajo telo k lastni proizvodnji kolagena in so primerni za tiste, ki sledijo veganskemu načinu življenja ali se izogibajo živalskim produktom. Ker so pogosto v obliki kapsul, so primerni za vse, ki raje vzamejo kapsulo, ob dodatku ceramidov pa tudi za tiste, ki imajo težave z dermatitisom, ekcemi in suho kožo.
Najbolj optimalne rezultate pa lahko dosežemo s kombinacijo obeh pristopov – torej veganskega in neveganskega ...
Multikompleksna sestava hidroliziranega kolagena prispeva telesu kakovostne hidrolizirane beljakovine in kolagenske peptide s hitro absorpcijo, veganski spodbujevalec kolagena pa telo spodbudi k tvorbi lastnega kolagena v telesu in omogoča boljši izkoristek dodanih virov beljakovin iz neveganskega kolagena.
Kombinacija je torej odlična pot do vseh koristi kolagena v telesu. Zagotovo pa je dobro, da se odločimo vsaj za eno od oblik, saj nam bo telo resnično hvaležno za podporo pri ohranjanju vitalnosti in mladostnega videza …