Naravno intimno milo do 30 % ceneje

Sekcija: gumb
0dni
0ur
0minut
0sekund

 

Prijavi se
Kaj pridobiš?
  • Darilo E-izobraževanje: "Osnove zdrave prehrane"
  • Hiter in enostaven pregled naročil
  • Vsi tvoji recepti na enem mestu
  • Dostop do vseh brezplačnih e-knjig
  • Možnost nakupa brezplačne dostave za eno leto
  • Najboljši popusti in druge ugodnosti
  • Brezplačno testiranje novih izdelkov
  • Brezplačno svetovanje

Zavrti kolo sreče

Čutiš, da je danes tvoj srečen dan? Vpiši svoj email, zavrti kolo in preizkusi svojo srečo.

  • Kolo lahko zavrtiš samo enkrat
  • Ne pozabi si shraniti svoje kode
  • Koda je veljavna samo do nedelje (20.4.) do polnoči
  • Koda ne velja na naročnine in vrednostne bone ter na intimno milo.

Prosimo vnesite veljaven e-poštni naslov

To polje je obvezno.

Preverili smo: razlike med multivitamini za otroke v Sloveniji …

Preverili smo: razlike med multivitamini za otroke v Sloveniji …

Ko postanemo starši, se svet postavi na glavo – in naenkrat nismo več pomembni mi, ampak otrok, ki je majhen, ranljiv in odvisen od naše presoje. Vsaka odločitev dobi večjo težo, še posebej ko naši otroci rastejo in se razvijajo. Pomembne so tudi tiste odločitve, ki se zdijo na prvi pogled majhne in nepomembne. In sem sodi tudi izbira vitaminov v bonbonih za otroke, kadar želimo dodatno podpreti svojega otroka ...

V trgovinah in spletnih ponudbah nas čaka nepregleden nabor pisanih škatlic, obljub in okusov. Vsi trdijo, da so »najboljši«, a kot starši vemo: ne - ni vse, kar se sveti zlato. Kljub temu pa si želimo vedeti, kateri so najboljši multivitamini za otroke ...
 
Zato smo se odločili pogledati globlje – v sestavine, oblike vitaminov in skrite razlike, ki lahko pomembno vplivajo na vsakdan našega otroka.

Vsi vitamini niso enaki, čeprav se na prvi pogled lahko zdi, da je tako …

Na embalaži piše »vitamin B6«. Toda ali ste vedeli, da obstaja več oblik tega vitamina – in da telo ne more na enak način absorbirati prav vseh oblik? Aktivna oblika vitamina B6 je npr. piridoksal-5-fosfat in je za telo neposredno uporabna, medtem ko neaktivna oblika piridoksin hidroklorid potrebuje dodatno presnovo. Podobno velja za folat (B9) in vitamin B12.

Podobno velja za folat (B9) in vitamin B12.
  • B9 – folat: aktivna oblika je 5-metiltetrahidrofolat (npr. kot kalcijeva sol), medtem ko je neaktivna oblika, ki jo najpogosteje najdemo v prehranskih dopolnilih, pteroilmonoglutaminska kislina (sintetična folna kislina), ki jo mora telo najprej pretvoriti – kar pri nekaterih posameznikih poteka počasneje ali slabše.
     
  • B12 – kobalamin: aktivna oblika je metilkobalamin, ki jo telo lahko uporabi takoj, pogosto pa se uporablja cianokobalamin, ki ga telo šele po vnosu pretvori v uporabno obliko.

Številni izdelki vsebujejo osnovne oblike, kar je cenovno ugodnejše, a ne nujno najbolj učinkovito. Če že dajemo otroku nekaj za zdravje, se zato spodobi, da preverimo tudi, kako uporabno in kakovostno je to, kar mu dajemo.
 
Vitamin D – eden bolj zaželenih vitaminov v otroških dopolnilih

Med vitamini, ki jih pogosto najdemo v otroških multivitaminskih dopolnilih, je vitamin D zagotovo eden bolj iskanih.

Vitamin D nameč prispeva k ohranjanju zdravih kosti, k delovanju mišic, k ohranjanju zdravih zob, k delovanju imunskega sistema in ima vlogo pri delitvi celic.

Pomembno je, da je v izdelku naveden v obliki vitamina D3 (holekalciferol), ki je telesu lastna oblika in jo najdemo tudi v nekaterih naravnih virih. Pogosteje se uporablja v novejših formulacijah, saj je stabilnejša in učinkoviteje ohranja svojo aktivnost kot D2 (ergokalciferol), ki je rastlinskega izvora in se v prehranskih dopolnilih sicer še vedno pojavlja, a vse redkeje.


Čeprav sta D2 in D3 različici istega vitamina, se razlikujeta v strukturi, stabilnosti in načinu presnove. D3 velja za primernejšo izbiro v prehranskih dopolnilih, kadar želimo izdelke s premišljeno in kakovostno sestavo.

Sladkor ni nedolžen – še posebej ne vsak dan

Danes se zavedamo, da je sladkor že tako ali tako pogost gost na otroških krožnikih – od kosmičev za zajtrk do prigrizkov in sokov. Prav zato je še toliko pomembneje, da ga ne dodajamo tam, kjer to res ni nujno – kot je pri vitaminskih dopolnilih. Drugi vidik je tudi to, da sladkor negativno vpliva na zdravje zob, tega pa si ne želimo.

Multivitaminski bonboni, ki ne vsebujejo dodanega sladkorja, ampak uporabljajo za zobe varnejša sladila v minimalnih količinah (npr. maltitol, ki ne povzroča nenadnega porasta krvnega sladkorja), so lahko bolj primerna izbira za vsakodnevno uporabo.

Nekateri izdelki so sicer še vedno sladkani z glukoznim sirupom ali saharozo, kar pomeni dodatno obremenitev za otrokovo presnovo – predvsem, če otrok bonbone uživa vsak dan. V tem primeru izdelek, ki naj bi podprl zdravje, nehote prispeva k povečanemu vnosu sladkorja.

Želatina – nekaj, kar večina spregleda

Bonbončki so mehki in žvečljivi. A zakaj? Ker pogosto vsebujejo želatino. Pri nekaterih gre za svinjski ali goveji izvor, kar lahko predstavlja težavo za vegetarijanske in veganske družine – pa tudi za starše, ki želijo bolj rastlinske rešitve brez možnosti želatine iz neznanih živalskih virov.
 
Pektin je prijaznejša izbira. Pektin je vrsta topne prehranske vlaknine, ki jo najdemo v sadju, zlasti v jabolkih in citrusih. Ima sposobnost tvorjenja gelov v prisotnosti sladkorjev in kislin, zato se pogosto uporablja kot želirno sredstvo v marmeladah, sadnih želeji in tudi multivitaminskih gumijastih bonbončkih.

Več ni vedno bolje
Primerjava multivitaminov na slovenskem trgu
Včasih vidimo izdelek, ki ima več vitaminov in mineralov – in hitro lahko pomislimo, da je to »največ, kar lahko damo otroku«.
 
A nekateri minerali (npr. železo, jod) niso primerni za vsakodnevno samostojno dopolnjevanje brez individualne potrebe in testiranja, če morda sploh obstaja pomanjkanje. Pomembno je, da so količine prilagojene evropskim standardom in kakovosti in da vnašamo varne količine.
 
Primerjalna analiza: kaj se skriva pod pokrovčkom otroških vitaminov?

Ob podrobnem pregledu izdelkov na slovenskem trgu hitro postane jasno, da med bonboni obstajajo velike razlike:

  • po obliki vitaminov (aktivne vs. osnovne),
  • po sladilih (brez sladkorja, z maltitolom, ali z glukoznim sirupom in umetnimi sladili),
  • po sestavi (ali vsebujejo želatino ali ne),
  • in po primernosti za vegane in občutljive otroke.
     

Malincini bonboni so razviti s posebno pozornostjo – brez želatine, brez sladkorja, z uporabo naravnih arom in barvil iz zelenjave, ter z vitamini v aktivni obliki, ki jih telo lažje uporabi.

Zasnovani so z mislijo na otroke, ki potrebujejo nežno, a zanesljivo podporo – brez presežkov in brez dodatkov, ki ne sodijo v otroška telesa.

Vsebujejo 10 vitaminov in cink,  ki prispeva k delovanju imunskega sistema. Brez nepotrebnih mineralov, ki bi lahko povzročali težave. In kar je pomembno: že z 2 bonbonoma na dan pokrijejo ključne potrebe, brez da bi obremenili telo z nepotrebnimi dodatki in to od 3. leta dalje oz. že prej, če znajo otroci sami prežvečiti bonbončke.

Kaj si želimo za svoje otroke?

Verjetno si vsi želimo enako: da so zdravi, močni, nasmejani. In da jim nudimo najboljše – ne samo pri velikih odločitvah, temveč tudi pri malih. Izbira vitaminov morda res ni nekaj, kar bi se sprva zdelo tako pomembno, a je lahko tista vsakodnevna malenkost, kjer pokažemo, koliko nam je mar. 

Zato včasih velja pogledati sestavo in ne samo cene oz. privlačnosti embalaže, ki je narejena za to, da pritegne pozornost. Bolj kot embalaža je namreč pomembna vsebina …
 
Zato si vzemimo čas, preberimo sestavine, preverimo oblike vitaminov in si upajmo vprašati: Ali je to res najboljše, kar lahko ponudim svojemu otroku?

Komentarji (0)

Oddan še ni bil noben komentar. Oddaj svoj komentar in sodeluj v mesečni nagradni igri.
Top hiti