Semena črne kumine
Da so začimbe drobno, a mogočno darilo narave z neverjetnimi učinkovinami, je jasno. Mednje pa sodijo tudi črna semena posebne rastline, ki ji pravimo črna kumina. Zakaj je ravno ta rastlina tako mogočna in zakaj so jo častili že v ajurvedi, pa razkrivamo v naslednjih vrsticah …
Črna kumina, znana tudi kot Nigella Sativa, že več kot dve tisočletji zavzema pomembno mesto v tradicionalni vzhodni medicini. Njen zgodovinski pomen je poudarjen z legendarnim rekom, ki ga pripisujejo preroku Mohamedu: "Črna kumina lahko pozdravi vse, razen smrti." Kljub svojemu imenu pa črna kumina ni v sorodu s kumino. Ima močno aromo, ki nekoliko spominja na janež, okus pa na poper.
Mogočne sestavine črne kumine
Semena črne kumine so pravo skladišče učinkovin, predvsem zaradi njihovega protivnetnega, analgetičnega, antiseptičnega in antimikrobnega delovanja. Pomemben sestavni del teh semen je timokinon, antioksidant, ki naj bi deloval kot antiepileptik, lajša bolečine in deluje antihistaminsko. Poleg tega je v črni kumini še ena spojina, to je nigelon, ki še dodatno povečuje njeno zdravilno moč.
Nigelon je znan po svoji sposobnosti lajšanja vnetij. Pomagal naj bi lahko tudi pri sproščanju bronhialnih mišic in olajšati dihanje pri ljudeh z respiratornimi stanji, kot je astma. V znanstvenih študijah je bil povezan tudi z antioksidativnimi in protimikrobnimi lastnostmi, kar nakazuje, da bi lahko igral vlogo pri boju proti okužbam in pri zaščiti telesa pred oksidativnimi poškodbami.
Črni kumini v zdravilstvu pripisujejo tudi naslednje lastnosti …
- Zaščita ledvic, jeter in kože: črna kumina naj bi nudila zaščito ledvic, jeter in kože, saj pomaga pri zmanjševanju vnetij in izboljšanju splošnega zdravja.
- Kardiovaskularno in metabolično zdravje: redno uživanje lahko privede do zmanjšanja ravni holesterola in trigliceridov.
- Pospeševanje rasti celic v kostnem mozgu: semena pospešujejo rast celic znotraj kostnega mozga, kar je vitalnega pomena za vzdrževanje zdravih krvnih celic.
- Ajurvedsko zdravilo proti izpadanju las: v ajurvedski praksi je črna kumina cenjena zaradi svoje učinkovitosti pri boju proti izpadanju las, saj prepreči vnetje lasnih mešičkov.
- Regeneracija možganskih celic in živčevja: Študije kažejo, da lahko vpliva na izboljšanje motenj spomina, anksioznosti, depresije, epilepsije in bolečine.
- Olajšanje menstrualnih težav: Semena ponujajo olajšanje pri menstrualnih težavah, s čimer izboljšujejo reproduktivno zdravje žensk. Urejala naj bi namreč ciklus.
- Krepitev libida: Manj znana korist je sposobnost krepitve libida, kar dodaja še eno dimenzijo njeni večplastni naravi.
Semena črne kumine v kulinariki …
Črna kumina, znana po svojem nežnem okusu, ki spominja na čebulo, origano in črni poper, je vsestransko uporabna v kuhinji. Idealna je za dodajanje globine okusom v jedeh iz buč, indijskem kruhu naan, slaščicah in kot okras v različnih jedeh. Dobro se ujema z meto, timijanom ali papriko ter se lahko uporablja tudi kot čaj.
Semena črne kumine lahko uporabljamo tudi kot začimbo, še posebej v solatah. Okus se dobro dopolnjuje s kurkumo, janežem, cimetom, gorčičnimi semeni in timijanom.
Terapevtska uporaba
Za terapevtske namene se priporoča odmerek največ 2 gramov mletih semen na odraslo osebo za trajanje 3-4 tednov, temu pa naj sledi premor. Vsekakor pa gre za močno sestavino, ki terja nekaj previdnosti …
Previdnost in interakcije pri uporabi črne kumine
Čeprav je črna kumina v veliki meri koristna, je pomembno biti pozoren na njene interakcije z določenimi zdravili, vključno z antibiotiki, zdravili za astmo, protivnetnimi zdravili in zdravili za zniževanje ravni lipidov. Posvet z zdravnikom ob souporabi različnih zdravil tako zagotovo ne bo odveč. Tudi nosečnicam ali ženskam, ki poskušajo zanositi, se uporaba odsvetuje.
Vsekakor pa lahko rečemo, da gre za pravo darilo narave. Črna kumina s svojimi različnimi uporabnimi lastnostmi in dolgo zgodovino uporabe namreč obljublja širok spekter koristi in ostaja ena izmed najbolj spoštovanih in cenjenih naravnih sestavin v tradicionalni medicini.