Uporaba agar agarja in vse o njem
Nekatere naše najljubše slaščice – na primer sadni želeji, pudingi, gumijasti medvedki, marshmallowsi, želatinaste tortice – imajo eno nič kaj privlačno skupno točko … Vse so narejene iz želatine. Čeprav ime želatina morda res zveni nedolžno, je v bistvu narejena iz živalskih ostankov in sicer s podaljšanim vrenjem živalskih kož, vezivnega tkiva ali kosti. Iz tega razloga uporaba želatine ni primerna za vegane in vegetarijance, prav tako pa se je izogibajo mnogi vsejedci.
Ampak na srečo obstaja rastlinska alternativa …
Legenda pravi, da je nek japonski gostilničar v 17. stoletju po naključju odkril, da se je juha iz posebne vrste rdečih alg naslednji dan zgostila oziroma postala želatinasta. Gre za agar agar, ki je je vrsta morskih alg z izredno močnimi zgoščevalnimi in želirnimi lastnostmi. Izredno radi jo uporabljajo sodobni kuharski mojstri.
Pri pripravi katerih jedeh se agar agar uporablja?
Agar agar je brez vonja, okusa ali barve, zato je kot nadomestek želatine dobrodošel v vsaki kuhinji. Uporabljamo ga lahko za pripravo marmelad, veganskih želejev, zgoščevanje juh, sladoledov, panakote in ostalih podobnih sladic. Prednost agarja je med drugim ta, da se za razliko od živalske želatine ne raztopi že, ko se temperature v prostorih nekoliko dvignejo. Topiti se namreč začne šele od 50 stopinj Celzija navzgor. To pomeni, da ga ni treba shranjevati v hladilniku, pa se jedi vseeno ne bodo raztopile.
Agar agar ima tudi številke koristne lastnosti
Nima kalorij, ne vsebuje sladkorjev in maščob, ne vsebuje soje, koruze, glutena, kvasa, škroba, pšenice, jajc, mleka in konzervansov. Poleg tega pa je odličen vir kalcija in železa. Agar agar pomaga tudi pri prebavi in razstrupljevanju telesa, saj ima zelo blage odvajalne lastnosti. Absorbira žolč in pomaga telesu, da raztopi več holesterola. Skozi prebavni sistem potuje zelo hitro in preprečuje shranjevanje odvečnih maščob. Agar agar vsebuje veliko vlaknin, za katere vsi vemo, kako pomembne so za našo prebavo in da so ljudje, ki jih zaužijejo več, vitkejši in se bolje počutijo.
Kako se agar agar uporablja?
Agar agar je netopen v hladni vodi, topen postane šele pri 85-95°C. Običajno ga prelijemo s hladno vodo in segrevamo do vrenja. V vodi se mora popolnoma stopiti, drugače bodo v jedi grudice (pomagaš si lahko tudi z mešalcem). Ko se ohladi do približno 30-40°C, tvori gelu podobno strukturo. Pripravimo ga tako, da 2 g agar agarja v manjši posodi zmešamo s 100 ml hladne tekočine, zavremo in pustimo vreti 1 minuto. Pustimo, da se nekoliko ohladi in postopoma primešamo hladno jed (jed dodamo k agar agarju in ne obratno).
Na koncu ti preostane le še to, da pobrskaš po Malincinem portalu zdravih receptov in izbereš enega izmed številnih slastnih receptov z agar agarjem. Klikni TUKAJ.
Petra Ždrale
Pozdravljeni!Imam knjigo z recepti za torte in skoraj v vsakem se uporablja želatina. Mi lahko poveste, koliko agar agarja nadomesti 1 list želatine.
Hvala in lep pozdrav
Tina Rednak
Imam zelo bolno kužo. Prevkar je prestala grozno operacijo križnih vezi in meniskusa,to je že 5 v sveh ltoh. Ker je to naravni kolagen,pomaga... Tudi naši prijatelji ga dodajajo kužkom!!!Malinca Alja
Pri nas imamo na voljo samo agar agar v prahu. Uporablja se v malo manjših količinah kot tistega v kosmičih, več o uporabi pa najdete na www.malinca.si/agar-agar-20g.htmlblanka
Oj, imam vprašanje in sicer ali imate agar v prahu ali v kosmičih in ali se agar v prahu uporablja enako v enakih količinah kot agar v kosmičih?Lp Blanka