Uvajanje goste hrane
Uvajanje goste hrane je pomemben mejnik, s katerim se srečamo mladi starši. Otroka v prvem letu starosti običajno še dojimo oz. hranimo z mlekom, zato gre bolj za navajanje na žvečenje in požiranje hrane kot pa za zagotavljanje pomembnih hranil. Toda kako začeti z uvajanjem hrane in katera so primerna živila? O tem se povprašala svoje sledilce na Instagramu in dobila zanimive odgovore …
Uvajanje goste hrane je pomembno, da se dojenček nauči jesti, okušanje pa mu omogoča spoznavanje novih okusov in tekstur različnih živil. S tem se razvijajo zobje in čeljusti, otroci pa pridobivajo spretnosti, ki omogočijo tudi razvoj jezika.
Znaki, da je čas za uvajanje goste hrane so:
- Otrok dobro obvladuje glavo in vrat ter lahko ob podpori sedi pokonci.
- Otrok pokaže zanimanje za hrano – na primer si ogleduje, kaj je na krožniku.
- Otrok sega po hrani.
- Otrok odpre usta, ko mu ponudimo hrano na žlički.
Večina dojenčkov začne kazati te znake pri približno 6 mesecih, čeprav se to lahko razlikuje in so lahko otroci na gosto hrano pripravljeni že prej. Številni tako z uvajanjem začnejo že pri 4 mesecih.
In kdaj so z uvajanjem začele sledilke na Instagramu?
Rezultati tega vprašanja so bili naslednji:
Največ sledilk je torej hrano začelo uvajati pri šestih mesecih, sledijo pa jim tiste, ki so začele že pri štirih mesecih in pa pri petih mesecih.
In katero hrano so uvajale najprej?
Največ jih je odgovorilo, da so uvajale korenček, bučke in krompir. Sledijo brokoli, cvetača in hokaido ter muškatna buča. Nekaj jih je začelo tudi s sladkim krompirjem in drugo kuhano zelenjavo, najmanj odgovorov pa je bilo povezanih s sadjem in drugo hrano.
Po vrsti si torej živila sledijo takole:
- Korenček
- Bučka
- Krompir
- Brokoli
- Cvetača
- Buča - hokaido, muškatna
- Sladki krompir
- Koleraba
- Jabolko
- Avokado
- Kuhana zelenjava
- Sezonska zelenjava
- Kodrolistni ohrovt
- Špinača
- Skorja kruha iz droži
- Banana
- Vsa hrana
Da pa ne ostane samo pri živilih, je tukaj še nekaj slastnih receptov za uvajanje goste hrane:
- Ajdovi kosmiči z mangom v dveh minutah so prijetnega naravno sladkega okusa po oreščkih, hitro se skuhajo in so zelo mehki. Ajda ne vsebuje glutena in je zato primerna tudi za tiste, ki ga ne smejo uživati ali pa ga ne želijo uživati.
- Zelenjavna kašica s proseno kašo, ajdovi kosmiči z banano in skuto in roza kvinoja so trije super recepti za malčke, ki so primerni za uvajanje od 6. meseca dalje, otroku pa predstavijo tudi zelenjavo.
- Kokosov puding s chia semeni je slasten obrok z jagodami, chia semeni in kokosvim mlekom, ki ga radi pojedo tudi starejši otroci.
- Ovsena kaša s hruško je jed, ki tekne tako topla kot tudi hladna, otroku pa predstavi mehke ovsene kosmiče in slastno hruško, ki predstavljata nasiten in okusen obrok.
- Jabolčna prosena kaša in prosena kaša z zelenjavo sta recepta, primerna tako za dojenčke, malčke kot tudi mamice.Jabolčna prosena kaša je odlična zdrava izbira za zajtrk, proseno kašo z zelenjavo pa lahko tako malčku kot sebi ponudiš za kosilo ali večerjo.
- Poletna Baby kašica za male in velike je slastna prosena kaša z breskvami in cimetom. Obožujejo jo tudi večji otroci in odrasli.
- Bučni pire je nadvse preprosto živilo, za katerega potrebuješ samo bučo. Lahko ga uporabiš tudi kot prilogo ali osnovo jedi za odrasle, malčku pa lahko s čistim bučnim pirejem prestaviš nov slasten okus.
- Borovničeva kašica za dojenčke je odličen način za uvajanje slastnega pirinega zdroba, ki mu malce sladkosti dajejo z antioksidanti napolnjene borovnice.
Verjamem, da bodo ti podatki pomagali pri uvajanju goste hrane. Meni in mojemu Mateu so vsekakor.
Malinca Nastja
Komentarji (0)